Avtor: zurace Objavljeno: 27. 03. 2021

6. POSTNA NEDELJA
CVETNA NEDELJA

VELIKI TEDEN IN VELIKA NOČ

Letošnja velika noč bo malo drugačna, kot so bile prejšnje, saj je trenutno dovoljena udeležba:

10 LJUDI ALI DRUŽIN V CERKVI IN 10 LJUDI ALI DRUŽIN NA DVORIŠČU, povsod so tudi obvezne maske in varnostna razdalja.

V VELIKEM TEDNU BODO VSI VEČERNI OBREDI OB 18.00, DA SE LAHKO VSI PRAVOČASNO VRNETE DOMOV.

Ker bo za praznike zanesljivo potekal poostren nadzor inšpekcij, kako se držimo ukrepov za omejitev širitve epidemije, bodo od cvetne nedelje naprej na voljo seznami, kjer se boste vpisali, kdaj boste prišli k sveti maši, in bomo lahko tako lažje poskrbeli, da ne prekršimo omejitev. Seznami so na volju pri vhodu v cerkev.

Pri obredih velikega tedna(veliki četrtek, veliki petek, velika sobota in velika noč) bom letos v Framu, zato bo v Račah obrede vodil salezijanec Srečko Golob.

Z današnjo CVETNO NEDELJO vstopamo v Veliki teden. Veliki zato, ker je namenjen vsakemu človeku, ki je sposoben globljih vprašanj o sebi, svetu in Bogu.

VELIKI TEDEN, ki je pred nami - je razlagalec najbolj skrivnostnih dogodkov našega življenja; tistih, ki nas še čakajo in najpomembnejših v življenju našega Odrešenika Jezusa Kristusa.

Ti skrivnostni dogodki so trije: neizprosno telesno in notranje trpljenje, smrt in največja skrivnost - VSTAJENJE.

VELIKI ČETRTEK, 1. 4. 2021

Z slovesno večerno sveto mašo, ki bo na Veliki četrtek ob 18.00, obhajamo spomin postavitve zakramentov svete evharistije in mašniškega posvečenja.

Pri evharističnem slavju velikega četrtka naj bi na novo doživeli, da je evharistija studenec in središče vsega krščanskega življenja.

VELIKI PETEK, 2. 4. 2021

To je edini dan v letu, ko NI svete maše, saj Jezus sam daruje na oltarju križa svoje življenje in sveto daritev.

NA TA DAN GOSPODOVEGA TRPLJENJA JE TUDI

STROGI ZAPOVEDAN POST,

ki veže vse zdrave kristjane od 18. do 60. leta starosti!

- Ob 15.00, uri JEZUSOVE SMRTI NA KRIŽU, bomo imeli v cerkvi KRIŽEV POT, kjer se bomo v duhu skupaj z  Jezusom podali na Kalvarijo.

- OBREDI VELIKEGA PETKA bodo ob 18.00. Bogoslužje nas vabi naj globje premišljujemo skrivnost križa.

- DAR, ki ga boste darovali na veliki petek, je namenjen za Božji grob in potrebe kristjanov v sveti deželi. Vaš dar bo oddan na škofijo.

VELIKA SOBOTA, 3. 4. 2021

To je dan žalosti, tišine. Ta dan se mudimo pri Jezusovem grobu in premišljujemo kaj pomeni njegova smrt za nas.

Spominjamo se tudi dogodka, da je šel Jezus v kraljestvo mrtvih in pravičnim oznanil Odrešenje.

Blagoslov ognja letos odpade.

- Na veliko soboto nesemo k BLAGOSLOVU VELIKONOČNA JEDILA ALI »ŽEGENJ«.

BLAGOSLOVI JEDIL V ŽUPNIJSKI CERKVI bodo ob:

10.30, 11.30, 14.00, 14.30, 15.00 in 15.30.

DODATNO PA ŠE LETOS IZJEMOMA:

OB 13.00 PRI KAPELICI V BREZULI

OB 13.30 PRI KAPELICI V PODOVI.

Ker pa se letos mnogi ne boste mogli udeležiti letošnjih prazničnih obredov bodo, kot lani, veljavni prenosi blagoslova jedil, ki jih bodo vodili slovenski škofi preko televizije in spleta.

- MAŠA VSEH SVETIH MAŠ: ob 18.00 bomo pričeli z obhajanjem najveličastnejše liturgije v vsem cerkvenem letu, to je:

VELIKONOČNA VIGILIJA

in pomeni veselo čakanje v molitvi in obhajanju liturgije na Kristusovo vstajenje. Vabljeni.

VELIKA NOČ, 4. 4. 2021

»To je dan zmage nad smrtjo in veselja, da nas je Kristus Odrešil večne smrti in pogubljenja«.

Zaradi epidemije bodo letos na praznik 3 svete maše:

- Slavje bomo pričeli OB 7.00 z VSTAJENJSKO sveto mašo.

- Slovesna sveta maša na največji krščanski praznik bo tudi ob 9.30 in 11.00.

VELIKONOČNI PONEDELJEK, 5. 4. 2021

To je dan, namenjen za »Pot v Emavs«, to pomeni dan, namenjen za obiske in velikonočna voščila, katerih glavno sporočilo naj bo, da je Kristus vstal od mrtvi in da zares živi. Ta dan bosta praznični sveti maši bo ob 7.30 in 10.15.

VEROUK

Po navodilih NIJZ in SŠK se lahko verouk ponovno vrne v veroučne učilnice. V Framu in Račah bomo začeli z veroukom v učilnicah v tednu po veliki noči. Urnik bo enak kot smo ga določili v septembru, na začetku veroučnega leta. Verouk se bo izvajal v skladu z navodili NIJZ, katehet pa bo moral vsak teden na testiranje.

V PRIMERU, DA BO V ČASU OD NASTANKA TEGA ŽUPNIJSKEGA LISTA DO OBREDOV VELIKEGA TEDNA PRIŠLO DO PREPOVEDI IZVAJANJA BOGOSLUŽIJ Z PRISOTNOSTJO VERNIKOV, POTEM OBREDI VELIKEGA TEDNA ODPADEJO, PRAZNOVANJE VELIKE NOČI PA BO POTEKALO TAKO KOT LANI, AKTUALNE INFORMACIJE PA NAJDETE NA ŽUPNIJSKI SPLETNI STRANI.

V PRIMERU ČE BOMO PRAZNIKE OBHAJALI DOMA SI PRIPRAVITE:

Na veliki četrtek imamo navadno tudi obred umivanja nog. Letos bi ga lahko opravili po družinah, ko bi npr. oče umil noge ženi in otrokom, potem pa bi skupaj spremljali prenos bogoslužja iz cerkve.

Doma naj si verniki za veliki petek pripravijo križ, ki ga zagrnejo in ga med obredom češčenja križa odkrivajo skupaj z duhovnikom v cerkvi (od kjer bodo spremljali bogoslužje) ter ga potem počastijo.

Na veliko soboto naj si za vigilijo pripravijo lepo svečo, ki jo bodo na začetku vigilije prižgali - tudi sobo / stanovanje naj imajo bolj skromno osvetljeno, da bo svetloba sveče prišla bolj do izraza, pri slavi pa naj tudi oni prižgejo vse luči - , ter blagoslovljeno vodo, s katero se bodo po obnovitvi krstnih obljub pokropili / pokrižali.