Avtor: zurace Objavljeno: 29. 03. 2015

6. POSTNA NEDELJA
CVETNA NEDELJA

Z današnjo cvetno nedeljo vstopamo v Veliki teden. Tednu pravimo »veliki«, ker je za nas kristjane, in za vsakega človeka, ki je sposoben globljih vprašanj o sebi, svetu in Bogu; ta VELIKI TEDEN, ki je pred nami - razlagalec najbolj skrivnostnih dogodkov našega življenja; tistih, ki nas še čakajo in najpomembnejših v življenju našega Odrešenika Jezusa Kristusa. Ti skrivnostni dogodki so trije: neizprosno telesno in notranje trpljenje, smrt in največja skrivnost - VSTAJENJE.

VELIKI TEDEN  IN VELIKA NOČ

VELIKA SREDA, 1.4.2015

Letos, velikonočno praznovanje, pričnemo v naši nadškofiji NA VELIKO SREDO in sicer s krizmeno sv. mašo, pri kateri bo dosedanji apostolski administrator naše nadškofije, škof Stanislav, blagoslovil in posvetil sveta olja: sv. olje za bolniško maziljenje, sv. olje katehumenov in sv. olje krizmo. Sveta maša bo v sredo, 1.4.2015, ob 10,00 uri v stolni cerkvi naše nadškofije v Mariboru. Vabljeni.

VELIKI ČETRTEK, 2. 4. 2015

S slovesno večerno sveto mašo, ki bo na veliki četrtek ob 19.00 uri, obhajamo spomin postavitve zakramentov svete evharistije in mašniškega posvečenja.

Pomembna dogodka pri tem obredu sta zadnja večerja in umivanje nog. Pri evharističnem slavju velikega četrtka naj bi na novo doživeli, da je evharistija studenec in središče vsega krščanskega življenja. Po sveti maši bo še MOLITVENA URA ZA NOVE DUHOVNE POKLICE.

VELIKI PETEK, 3. 4. 2015

To je edini dan v letu, ko ni svete maše, saj Jezus sam daruje na oltarju križa svoje življenje in sveto daritev.

»NA TA DAN GOSPODOVEGA TRPLJENJA JE TUDI STROGI ZAPOVEDAN POST, KI VEŽE VSE ZDRAVE KRISTJANE OD 18. DO 60. LETA STAROSTI!«

KRIŽEV POT: Ob 15.00 uri, uri JEZUSOVE SMRTI NA KRIŽU, bomo imeli v cerkvi križev pot, kjer se bomo v duhu skupaj z  Jezusom podali na Kalvarijo.

OBREDI VELIKEGA PETKA bodo ob 19.00 uri. Bogoslužje nas vabi naj golobje premišljujemo skrivnost križa in ima tri dele: opravilo Božje besede, češčenje križa in sveto obhajilo.

Po obhajanju obredov bo še

MOLITVENA URA PRED BOŽJIM GROBOM,

pri kateri bomo premišljevali o Jezusovi smrti in pomenu križa za naše življenje.

Dar, ki ga boste darovali na veliki petek, je namenjen za potrebe kristjanov v sveti deželi in bo oddan na škofijo.

VELIKA SOBOTA, 4. 4. 2015

To je dan žalosti, tišine. Ta dan se mudimo pri Jezusovem grobu in premišljujemo kaj pomeni njegova smrt za nas. Spominjamo se tudi dogodka, da je šel Jezus v kraljestvo mrtvih in pravičnim oznanil Odrešenje.

OB 8.00 URI bomo imeli na župnijskem dvorišču BLAGOSLOV OGNJA. Ta ogenj kaže na zmago svetlobe nad temo, milosti nad grehom, ljubezni nad sovraštvom. Po stari navadi verniki (po navadi so to moški, vabljeni pa vsi) pridejo k blagoslovu z gobo, ki raste na drevesih, nataknjeno na žico. To  prižgejo ob ognju in odnesejo domov, kjer z njo pokadijo stanovanje, hleve in polja. Vabim vas, da pridete in tako ohranjamo to zelo staro, a lepo,  navado.

Na veliko soboto po stari navadi nesemo k BLAGOSLOVU VELIKONOČNA JEDILA ALI "ŽEGENJ".

BLAGOSLOVI VELIKONOČNIH JEDIL

v ŽUPNIJSKI CERKVI bodo ob:

10. uri, 11. uri, 13. uri, 14. uri, 15. uri, 16. uri!

Ob 12.00 uri blagoslova jedil NI.

Blagoslov ob 15.00 uri bo še posebej namenjen mladim družinam in otrokom, veroučencem, kjer bomo na poseben, bolj preprost in otroški način poskušali razumeti, zakaj je določena hrana v »žegnanjskem cekarju«. Po vsaki uri blagoslova ste verniki vabljeni, da se v molitvi ali tihem premišljevanju zadržite pred Božjim grobom, kjer je skozi ves dan izpostavljeno Najsvetejše v čaščenje, vse do naslednjega blagoslova.

LITURGIJA LITURGIJ: Ob 19.00 uri bomo pričeli z obhajanjem najveličastnejše liturgije v vsem cerkvenem letu, to je:

VELIKONOČNA VIGILIJA

in pomeni veselo čakanje v molitvi in obhajanju liturgije na Kristusovo vstajenje. Vabljeni.

VELIKA NOČ, 5. 4. 2015

»To je dan zmage nad smrtjo in veselja, da nas je Kristus Odrešil večne smrti in pogubljenja.«

Slavje bomo pričeli ob

6.30 URI Z VSTAJENJSKO PROCESIJO

(sklenjeno na seji ŽPS, dne, 5.2.2015),

kateri sledi sveta maša. V procesiji do krožišča in nazaj bomo oznanjali, da je Kristus vstal od mrtvih in živi med nami – v podobi Kruha – Sv. Rešnjega telesa.

Slovesna sveta maša, na največji krščanski praznik, bo tudi ob 10.00 uri.

VELIKONOČNI PONEDELJEK, 6. 4. 15

To je dan, namenjen za »Pot v Emavs«, to pomeni dan, namenjen za obiske in velikonočna voščila, katerih glavno sporočilo naj bo, da je Kristus vstal od mrtvi in da zares živi. Praznični sveti maši bosta ob 8.00 in 10.00 uri.